the Brana Way restaurant

“the Brana Way restaurant“ Mezní Louka je otevřen denně od 10.00 hod do 21.00 hod A/NEBO DO ODCHODU POSLEDNÍHO HOSTA! (od 01.11. do 31.03. – od 10.00 hod do 19.00 hod)
Restaurace nabízí standardní menu ke všem jídlům. Speciální menu pro firemní oslavy, bankety, párty, svatby, výročí atd. až pro 160 účastníků hotel připraví s potěšením podle přání a předchozího ohlášení. V letních měsících mohou hosté využít Beer & Grill Altánku, kde je také živá hudba.

 

Mezní Louka

Mezní Louka je část Mezné v obci Hřensko v České republice ca. třináct kilometrů severovýchodně od Děčína v Českém Švýcarsku.

 

Geografické údaje

Mezní Louka leží jižně od pískovcového masivu na jižním okraji hranice mezi Německem a Českou republikou. Leží v nadmořské výšce 270 m. n. m. v Národním parku České Švýcarsko. Sousední obce jsou Mezná na jihozápadě, Vysoká Lípa a Kamenická Stráň na jihovýchodě, Růžová na jihu, Janov na jihozápadě a Hřensko na západě.


Místní název
Místní název Mezní Louka (Rainwiese) je odvozeno od louky nacházející se mezi rozlehlými lesy, přes kterou probíhala lesní hranice revíru Mezné (Stimmersdorf). Název Mezní Louka zde byl zmíněn poprvé v roce 1781/1782 v souvislosti s lesovnou.


Historie
Rozlehlé lesy až k saské hranici v dolině Großer Ziegengrund (Velký kozí důl) a Zschand až k řece Kamenici a přes dolinu byly původně ve správě panské lesovny v Mezné. Na křižovatce cest vznikla koncem 18. století hájovna a panská budova. Od roku 1797 se zde nacházela finanční stráž, v roce 1838 zde byl otevřen hostinec.

 

V roce 1892 nechal kníže Edmund Clary-Aldringen v Mezní Louce postavit Grand Hotel s 35 pokoji, knihovnou a solnými lázněmi. V roce 1902 proběhl pokus o navrtání pramene minerální kyselé vody. Nesplňoval ovšem očekávání a Mezní Louka tedy zůstala "jen" klimatickými lázněmi a oblíbeným výletním cílem.
Dosud nebylo možné přesně datovat počátek osídlení Mezní Louky. Okolní rozlehlé lesy byly původně ve správě panské lesovny v Stimmersdorfu (dnes Mezné). Koncem 18. století vznikla hájovna s mansardovou střechou, která nad dveřmi nese letopočet 1794, a panská budova, v níž byla umístěna finanční stráž a kde byl v roce 1838 zřízen jednoduchý hostinec. Se dvěma budovami a 10 obyvateli bylo místo považováno až do konce 19. století za samotu. Stoupající cestovní ruch podnítil knížete Edmunda Clary-Aldringen , aby v roce 1892 postavil luxusní hotel, díky němuž se Mezní Louka stane hojně navštěvovanými klimatickými lázněmi. Pokus o využití minerálního pramene se ovšem nezdařil. Až do roku 1945 zde byly čtyři budovy a 25 obyvatel. Silnice do Vysoké Lípy byla postavena až v letech 1859-1867. Dnes je Mezní Louka významným turistickým střediskem Českého Švýcarska s hotelem, restaurací a kempem. Protíná se zde několik turistických stezek.